Nenechte se nachytat

24.05.2024

Vážení,

chtěli bychom Vás informovat, o rozvoji nejrůznějších technologií a podvodů, při kterým dochází k nekalým praktikám s jediným cílem, obrat Vás o Vaše úspory, dostat se k Vašim penězům.

Dejte si prosím pozor, nenechte se nachytat!

Na co vše si dát pozor:

  • podvodník Vás kontaktuje přes falešný účet na sociální síti či v seznamovací aplikaci - nabízí chytré investování a rychlé zbohatnutí. Cílem je vylákat převod peněz. To nedělejte, nikdy už své peníze neuvidíte! Pokud chcete své peníze investovat, obracejte se ověřené odborníky.
  • podvodník se za pomoci umělé inteligence vydává za blízkého člověka - jde o žádost o zaslání peněz např. vnoučete v nouzi. Kontaktujte blízkou osobu na jejím soukromém čísle, zjistíte, že se jedná o podvod.
  • nabídka kontroly účtů za energie s dárkem navíc - Energošmejdi to zkouší pravidelně. Pokud máte zájem změnit poskytovatele energií, obraťte se na někoho, kdo tomu rozumí, prostudujte si nabídky na internetu, srovnejte Vaše možnosti.
  • předváděcí akce - i když jsou předváděcí akce v rozporu s platnou legislativou, stále se akce konají, např. v domácím prostředí, na základě doporučení.  Vymahatelnost práva je problém, protože prodávající jsou často "bílé koně".
  • fiktivní výhry a dědictví - podvodníci zkouší trik, že jste vyhráli velký obnos peněz nebo peníze zdědili po vzdáleném příbuzném a je nutné zaslat zálohu na zaplacení právníka na vyřízení, nebo poplatky za převod či je výhra podmíněna odběrem služby atp.
  • Podvodníci se snaží ovládnout váš účet - podvodníci využívají různé praktiky, při telefonátu používají manipulativní techniky o napadení účtu, rozesílají různé sms, chtějí i přístup k účtu z důvodu zaplacení objednaného zboží, aby mohlo být doručeno, atp. Své údaje k účtu nikdy nikomu nedávejte. Banka takové informace nikdy nepotřebuje. Dodavatel objednaného zboží informace k Vašemu účtu také nepotřebuje.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb vydala brožuru, "Jak ochránit seniora, aneb Senioři, nenechte se napálit"

Brožura je dostupná na jejich webových stránkách 

https://www.apsscr.cz/media/sluzby/projekty/smejdi/a5-jak-ochranit-seniory-final.pdf