Pozor na podvodníky

07.12.2023

Vážení uživatelé,

období Vánoc velmi často využívají podvodníci ke zneužití vašich karet či přihlašovacích údajů. Dovolte nám tedy připomenout Vám možné hrozby a rizika.

- telefonát od falešného bankéře - podvodník zavolá s varováním před zneužitím vašich financí a doporučí přesun peněz na bezpečný účet. Nic nedělejte, žádné údaje nikam nevkládejte.

- balíček na cestě - jedná se o falešný e-mail či sms s žádostí o úhradu doplatku za doručení nebo celního poplatku. Nikam nezadávejte své údaje o kartě, nepotvrzujte trasakce, neklikejte na odkaz.

- falešné investice a kryptopodvody - falešný investiční poradce e-mailem či telefonicky nabízí nákup kryptoměn. Nikdy nesdílejte přístupové údaje, kopie Vašich dokladů či informace o platební kartě. Nic neinstalujte do PC.

- inzeráty, bazarový prodej - dávejte si pozor na inzeráty, nikdy nezadávejte své údaje o platební kartě na odkazy zaslané z neznámého zdroje.

- falešná žádost o obnovení hesla - na Váš e-mail dojde zpráva s výzvou k obnově hesla nebo změně údajů. V takovém případě nic neměňte, mail smažte. banky takto své klienty nikdy neoslovují.

- podvodné stránky banky - i oficiální stránky bank mohou být podvodníky změněny. Používejte vždy známý odkaz na webové stránky banky.

- nabídky levného zboží a podvodné e-shopy - podezřele výhodné nabídky ke koupi zboží nejsou vždy v pořádku. Ověřte si daného obchodníka. Podívejte se na jeho obchodní podmínky, kontakty a prostudujte recenze. Obzvlášť o vánocích  těchto skvělých nabídek přibývá. Podvodníci mají jedniný cíl, získat vaše peníze.

Chraňte tedy své údaje a užívejte si v klidu adventní čas.